Każdy przedsiębiorca, prowadzący zarówno jednoosobowa działalność gospodarczą, jak i dużą firmę, co miesiąc wystawia przynajmniej kilka, a często kilkadziesiąt dokumentów sprzedażowych. Należą do nich faktury VAT lub bez VAT, faktury wewnętrzne, korekty faktur oraz wiele innych typów druków. Nieprawidłowo sporządzone mogą uniemożliwić właściwe zaksięgowanie lub być podstawą do unieważnienia. Dlatego szczególnie istotne jest, aby tak newralgiczne dokumenty były przygotowane prawidłowo, czytelnie i z największą dbałością.

Elementy, które musi posiadać faktura – wzór

Przede wszystkim musi ona zostać poprawnie nazwana oraz ponumerowana, zgodnie z przyjętą w firmie zasadą. Nie może zabraknąć też informacji o sprzedającym, takich jak nazwa firmy, adres prowadzonej działalności, czy NIP. Znaleźć się na niej muszą też dane nabywcy. Ważne są również następujące elementy:

– data sporządzenia druku,

– nazwa towaru bądź usługi,

– cena netto,

– kwota VAT,

– rabaty lub obniżki, jeśli zostały udzielone.

Taka faktura wzór (czytaj więcej), która zostanie opracowana raz, może być potem wykorzystywane przez następne miesiące. W wielu firmach pojawia się jednak problem prawidłowego przygotowania kwitów, tak aby spełniały wszystkie założenia, które ujęte są w przepisach.

Stąd też wielokrotnie dochodzi do nieprawidłowości, których naprawienie kosztuje potem sporo czasu i stresu. Z tego też względu coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakup specjalistycznego oprogramowania do fakturowania, którego koszt w porównaniu z zaletami jest niewielki, a może zaoszczędzić wiele niepotrzebnych nieprzyjemności.

Co powinien zawierać program do fakturowania

Istotna jest różnorodność dostępnych druków. Poza samymi dokumentami sprzedażowymi często można znaleźć też wzory not korygujących, raportów, zamówień dla klientów itd. Takie faktury wzory powinny mieć możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb, przykładowo przedsiębiorca może je dowolnie edytować, zmieniać rodzaj czcionki, dodawać elementy i dostosowywać do własnych preferencji.

Na rynku ciekawą opcją są też programy w wersji pro, które dodatkowo posiadają moduł małej księgowości, czy magazynu, a nawet Kalendarz oraz Organizer.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *