Jedną z ważniejszych rzeczy wpływających na nastrój w pokoju jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane, sprawi, że pokój stanie się przyjemny i przytulny. Natomiast źle wybrane lampy mogą całkowicie zepsuć klimat pomieszczenia. Każdy z nas ma różne wymagania, jednak w większości oczekujemy, aby sypialnia była jasna, czysta i emanująca spokojem. Dlatego warto zastanowić się nad kilkoma kryteriami, aby pokój stał się miejscem, w którym chcemy przebywać, oraz w którym dobrze się zasypia.

Jak dobrać lampy pokojowe do rozmiaru pomieszczenia

Przy wyborze lamp do pokoju, ważną rolę odgrywa jego wielkość. Przy dużym pomieszczeniu będziemy potrzebowali więcej światła, podczas gdy w małym pokoju często wystarczy niewielka lampa pokojowa. Zbyt mocne oświetlenie mniejszego pokoju może powodować dyskomfort w postaci przemęczenia oczu, bólów czy zawrotów głowy.

Wybierając lampę trzeba też wziąć pod uwagę ilość miejsca w pokoju. Stojące lampy do salonu mogą dobrze wpasować się w wystrój, a nawet go dopełnić, jednak nie można ich wstawiać na siłę. Gdy nie mamy wiele miejsca, pozostają nam do wyboru lampy sufitowe lub ścienne, które również należy dobrze wkomponować.

Lampy do salonu a wystrój wnętrz

Oczywiście ważnym kryterium jest też sam charakter pokoju. W przypadku staromodnego wystroju, nowoczesne lampy pokojowe do salonu (zobacz lampy w sklepie) mogą go zepsuć, wtedy lepiej sprawdzą się np. lampy z abażurem lub kinkiety. Istotnym elementem jest też kolor ścian w pokoju. Jasne, przyjemne barwy same sprawiają, że pokój staje się jaśniejszy.

Jednak w przypadku ścian w odcieniu szarości, granatu czy brązu, będziemy potrzebowali dodatkowych lamp, które oświetlą pomieszczenie. Głównym kryterium jest także barwa żarówki. Białe światło może sprawić, że pokój wyda się surowy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest światło żółte.

Na koniec, musimy też przemyśleć styl życia domownika. Jeśli lubimy wieczorami zatopić się w dobrej książce, to potrzebujemy do tego lampy do czytania, która oświetli książkę i nie wpłynie negatywnie na wzrok, a jednocześnie nie pobudzi nas za bardzo mocnym światłem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *