Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej, inaczej jadu kiełbasianego. Wykorzystuje się ją w zabiegach medycyny estetycznej już od wielu lat. Czy są one całkowicie bezpieczne? Jakie właściwości ma toksyna botulinowa?

Czym jest botox?

Toksyna botulinowa jest zaliczana do grupy neurotoksyn. To substancja białkowa, którą wytwarzają bakterie beztlenowe. Jej działanie oparte jest na porażeniu skurczu mięśnia oraz trwałym połączeniu z nerwowo-mięśniową płytką. W naturalnych warunkach jad kiełbasiany powstaje w źle przechowywanych przetworach i konserwach mięsnych.

Jednak substancję wykorzystywaną do zabiegów medycyny estetycznej produkuje się w warunkach laboratoryjnych. Wyróżnia się kilka używanych w tym celu preparatów, a jednym z nich jest Botox. Każdy z nich ma w składzie toksynę botulinową typu A.

Toksyna botulinowa – zastosowanie

Toksyna botulinowa kojarzona jest przede wszystkim z usuwaniem zmarszczek. Wstrzykuje się ją w odpowiednich ilościach, aby zmniejszyć widoczność tzw. kurzych łapek, lwiej zmarszczki między brwiami, poziomych zmarszczek na czole czy tych pod oczami. Jednak botox ma też inne zastosowanie. Wykorzystuje się go przy:

  • nadpotliwości stóp, dłoni i pach – gruczoły potowe przestają wydzielać pot;
  • nadczynności pęcherza moczowego – to ciekawa alternatywa dla farmakoterapii, metoda ta nadal jest w fazie badań;
  • leczeniu niemigrenowych oraz migrenowych bólów głowy – toksyna botulinowa wstrzyknięta w określonych częściach głowy pozwala na zablokowanie receptorów bólowych mięśni okołoczaszkowych.

Czy botox jest bezpieczny?

Jeśli zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej przeprowadzi doświadczony specjalista medycyny estetycznej, nie powinniśmy się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Jednak trzeba pamiętać, że stosowanie jadu kiełbasianego może mieć skutki uboczne. W przypadku płytko unaczynionej skóry mogą pojawić się siniaki i obrzęk.

Nierzadko dochodzi do porażenia nerwu, uczucia unieruchomienia czy tzw. ciężkiej twarzy, ale im większe doświadczenie ma lekarz przeprowadzający zabieg, tym mniejsze staje się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Zobacz przykład oferty na botox Kraków: https://leaclinic.pl/botox-krakow/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *